fbpx ;
 

Gimdos kaklelio vėžio galima išvengti reguliariai atliekant onkocitologinį tyrimą

Gimdos kaklelio vėžio galima išvengti reguliariai atliekant onkocitologinį tyrimą

Šįkart pakalbėkime apie gimdos kaklelio vėžį. Tai itin aktuali problema Lietuvoje –  kasmet diagnozuojama 400 – 600 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų ir, deja, apie pusė sergančiųjų miršta dėl per vėlai diagnozuotos šios ligos.

 

Pagrindinis gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys yra žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kuris aptinkamas net 99 proc. atvejų. Juo nors kartą gyvenime užsikrečia net 90 proc. žmonių. Dažniausiai tai besimptominė infekcija ir virusas išnyksta savaime, tačiau apie 20 proc. moterų ji išlieka, sukelia gimdos kaklelio ikivėžinius pakitimus, kurių laiku nepastebėjus ir nepradėjus gydyti, jie gali progresuoti į gimdos kaklelio vėžį.

 

Ši liga diagnozuojama vis jaunesnio amžiaus moterims, todėl rekomenduojami reguliarūs profilaktiniai patikrinimai, kurių metu gali būti aptinkami ir sėkmingai gydomi gimdos kaklelio ikivėžiniai pakitimai tam, kad ateityje būtų galima išvengti gimdos kaklelio vėžio.Šių būklių diagnostikai atliekamas onkocitologinis gimdos kaklelio tyrimas. Jo tikslas nustatyti, ar gimdos kaklelio gleivinės ląstelėse nėra ikivėžinių pakitimų. Tyrimą atliekant į skystą terpę gaunami tikslesni rezultatai, be to, papildomai galima nustatyti aukštos rizikos ŽPV, atlikti papildomą CINtec PLUS tyrimą, parodantį, ar virusas jau yra įsiskverbęs į gimdos kaklelio ląsteles ir gali potencialiai sukelti jų pakitimus bei nustatyti kitas lytiškai plintančias ligas ir paskirti savalaikį jų gydymą.

 

Gydytoja akušerė ginekologė Donata Saulė Wojczulis dalijasi įžvalgomis apie darbą SG klinikoje :

 

Džiaugiuosi, kad Vakarų Lietuvos miestų ir miestelių moterims galime pasiūlyti šiuolaikines ginekologinės konsultacijos paslaugas . Visuose klinikos filialuose – Klaipėdoje, Plungėje, Mažeikiuose – yra atliekamos visos tiksliai diagnozei patvirtinti reikalingos diagnostinės procedūros –  nuo gimdos kaklelio onkocitologinio tyrimo, mažojo dubens ultragarsinio tyrimo, kolposkopijos iki reikalui esant atliekamos biopsijos. Per paskutiniuis metus SG klinikos padaliniuose atnaujinome ne tik ginekologinius kabinetus, bet įsigijome ir vienus moderniausių rinkoje videokolposkopų (į Mažeikius įranga dar keliauja). Drįstu teigti, kad tai geriausias išsamiai gimdos kaklelio apžiūrai reikalingas aparatas Vakarų Lietuvoje. Kolposkopiją reikia atlikti, kai gaunami pakitę gimdos kaklelio tyrimo rezultatai, nustatomas žmogaus papilomos virusas ( ŽPV) , net ir nesant pakitimų onkocitologiniame tyrime. Jei stebimi gimdos kaklelio pokyčiai, tai tyrimo metu tikslingai iš pakitusių vietų atliekamos gimdos kaklelio biopsijos su moderniomis, itin tiksliai, greitai ir neskausmingai procedūrą galinčiomis atlikti žnyplėmis.

 

Deja, savo praktikoje pastebiu, kad moterys vis dar kartais bijo ir nenori kreiptis į ginekologus arba kreipiasi dažniau tada, kai atsiranda rimtų nusiskundimų. Ir vis dėlto kuo anksčiau aptinkama patologija, tuo greičiau, lengviau ir saugiau galime Jus išgydyti. Ne išimtis ir Žemaitijos moterys – per pirmus darbo metus šiame krašte nustačiau ir pažengusių ginekologinių ligų, reikalaujančių ilgo ir sunkaus gydymo.

 

Tai tik dar vienas priminimas apie tai, kad prevencija yra pagrindinis raktas į Jūsų, moterys, sveikatą ir ilgaamžiškumą.  Darsyk labai kviečiu Jus nebijoti ir pasitikrinti profilaktiškai bent kartą metuose, o turint kokių nors nusiskundimų – nedelsti ir neatidėlioti.