fbpx ;
 

Trofinės opos – kas tai?

Trofinės opos – kas tai?

Trofinės kojų opos vargina apie 1 proc. pasaulio gyventojų, o tarp žmonių, kuriems daugiau 65 metai – 5 procentai. Lietuvoje sergančių šia liga yra apie 8 tūkstančiai; net 70–90 proc. atvejų trofinių opų atsiradimą lemia kraujagyslių ligos. Pacientai, turintys negyjančių ar sunkiai gyjančių žaizdų kojose yra prižiūrimi daugelio specialybių gydytojų: kraujagyslių, plastikos chirurgų, dermatologų, šeimos gydytojų. Tai susirgimas, kurio gydymui reikia skirti daug laiko , energijos, kantrybės. Gydymo rezultatai labai priklauso nuo tikslios opos priežasties nustatymo. Apie trofines opas mums pasakoja SG klinikoje konsultuojantis kraujagyslių chirurgas Gediminas Vaitėnas.

Kas yra trofinės opos?

Trofinės opos – tai ilgai gyjantis odos vientisumo pažeidimas, atveriantis kelią antrinėms infekcijoms (bakterinėms, grybelinėms ar virusinėms) ir galintis komplikuotis audinių nekroze. Atsiradimo priežastis – kraujagyslių ligų sukeltas audinių mitybos ir mikrocirkuliacijos sutrikimas.

Trofinės opos atsiveria ant blauzdų, kulnų, dažnai neužgyja kelis mėnesius. Sergant trofinėmis opomis pacientas jaučia nuolatinį  skausmą, gali įsimesti užkratas – rožė ar sepsis. Savigyda ir neprofesionalūs metodai gali vilkinti ligą, apribojamas žmogaus socialinis aktyvumas, skatinamas opų plitimas, dažnai prisideda alergija. Kartais taip sukeliamos sunkios, kartais – net mirtinos komplikacijos.

Svarbiausias žingsnis norint užgydyti kojų opas yra nustatyti tikslią jų priežastį

Pačios dažniausios (90%) iš jų yra veninis nepakankamumas, arterinis nepakankamumas, neuropatinė liga, infekcijos.

Veninis nepakankamumas

Dažniausiai pasireiškia kojų tinimu, sunkumo jausmu, iššokusiomis venomis. Galimi odos spalvos, storumo pakitimai aplink čiurnas. Opos atsiranda apie kulkšnelius. Simptomai sumažėja kojas pakėlus ant lovos.

Arterinis nepakankamumas

Dažniausiai pasireiškia kojų šalimu, žaizdelėmis pirštuose, kulne. Simptomai sumažėja kojas nuleidus žemyn.

Neuropatinė liga

Pasireiškia pacientams sergantiems 1 arba 2 tipo cukriniu diabetu. Atsiranda žaizdos, opos ant tų vietų, kurios yra spaudžiamas, tai gali būti pėdos kauliukai, kulkšneliai, kulnas. Dažniausiai žaizdos yra visiškai neskausmingos. Kojos yra šaltos, sausos, balkšvos.  Gydant trofines kojų opas, kartu labai svarbu gydyti ir ligą, sukėlusią trofinę opą.

Pati žaizda gydoma ir lokaliai

Vietinis žaizdos gydymas – tai žaizdos valymas (nekrektomija), granuliacijų auginimas, prireikus – odos persodinimas ir kt.  Nepaisant šiuolaikinių gydymo metodų, trofinių opų gydymas – brangus ir ilgas procesas.

Vietiniu būdu veninės opos, kaip ir kitos lėtinės žaizdos, jau daugiau kaip 40 metų gydomos remiantis drėgnojo gydymo koncepcija. Gydymo sėkmė priklauso nuo to, kaip gebame išlaikyti opą drėgną ir nepažeisti fiziologinių gijimo procesų. Opų gydymo rezultatai labai pagerėjo pradėjus vartoti hidrokoloidinius tvarsčius, kuriais galima palaikyti opoje palankų gijimui mikroklimatą ir apsaugoti ją nuo mechaninės, cheminės ir terminės traumos.

Kelių pastarojo dešimtmečio tyrimų duomenys rodo, kad gijimas gali būti pagreitintas opą preciziškai išvalant. Išvalymas dažniausiai atliekamas mechaniškai arba autolizės būdu, uždengiant opą okliuziniu, dažniausiai – hidrokoloidiniu tvarsčiu. Antibiotikai vartojami tik sisteminiu būdu ir tik tuomet, kai yra opos aplinkinių audinių uždegimas. Tvarsčiai parenkami pagal opos (žaizdos) gijimo fazes.