fbpx ;
 

Pavojinga ir dažnai tinkamai nevertinama liga- kojų grybelis

Pavojinga ir dažnai tinkamai nevertinama liga- kojų grybelis

Šiltos vasaros dienos – metas, kai norisi apsiauti basutes ir vaikštinėti šiltomis miesto gatvėmis, karštu pajūrio smėliu ar basomis braidyti po gaivinantį upių vandenį. Deja, tuo gali džiaugtis ne visi. Pageltę ir pažeisti kojų nagai, niežtinti bei pleiskanojanti pėdų oda vargina daugiau nei 60 proc. vyresnio amžiaus žmonių. Daugelis, neatpažindami kojų grybelio ar tiesiog nežinodami, kaip tinkamai jį gydyti, užkrečia vaikus, anūkus, draugus.

Greitai plintanti liga

Kojų grybeliu galima užsikrėsti bet kur ir bet kada. Grybelio sporos mūsų tyko visur – baseine, vonioje, kojinėse, avalynėje, prausimosi kempinėje ar net patalynėje. Vieni kojų grybelio nelaiko rimta liga, kiti įsitikinę, kad sergantys grybeliu kenčia tik psichologinį diskomfortą ir baimę parodyti kojas. Taip nėra. Grybeliams pažeidus odą, atsiranda kojų bėrimų, gali prisidėti antrinė infekcija, lėčiau gyja žaizdos. Net jei pažiūrėję į pėdas nematote jokių pastebimų pokyčių, neverta džiūgauti. Praeina ilgas laikas, kol atsiranda pirmieji grybelinės ligos požymiai. Iš pradžių gali atsirasti niežėjimas, odos trūkinėjimas ir pleiskanojimas. Dažniausiai grybelis pažeidžia padus, tarpupirščius, pėdų kraštus. Ir toliau negydant, pažeidžiami kojų nagai. Iš pradžių nebūna jokių ryškesnių nagų pokyčių. Tik po kurio laiko jie praranda blizgesį, atsiranda dėmių, darosi trapūs, įgauna balkšvai geltoną spalvą. Pradžioje pažeidžiami nago kraštai, vėliau pažeidimas platėja ir gilėja, apimdamas vis didesnį nago plokštelės plotą ar pereidamas į kitus nagus. Vienais atvejais nagai storėja ir įgauna geltoną, žalsvą, kartais juosvą spalvą, kitais – išplonėja, pradeda lūžinėti.
Dažniausiai grybelinė infekcija pažeidžia kojų odą tarp ketvirto ir penkto (mažojo) piršto, I ir V nagus. Sergant didžiųjų kojos pirštų nagų grybeliu, pamažu darosi sunku stovėti, vaikščioti. Negydant ar nusilpus organizmo imunitetui, kojų grybelis gali išplisti į plaštakas ar rankų nagus. Rankų pažeidimai taip pat trukdo ne tik dirbti, bet ir gyventi.

Būtina tinkama kojų priežiūra

Oda nuolat atsinaujina. Susikaupęs pėdose negyvų ląstelių perteklius yra puiki terpė daugintis grybams ir kitiems mikroorganizmams. Prakaitas, šiluma ir negyvų ląstelių sluoksnis sukuria idealias sąlygas tarpti kenksmingiems mikroorganizmams. Grybai, apsigyvenę kojų odoje, gali nepastebimai daugintis, ilgą laiką nesukeldami jokių ligos simptomų. Ir tik atsiradus palankioms sąlygoms pažeidžia nagus, tarpupirščių odą, sunkesniais atvejais gali išplisti į rankų pirštus ar kitų sričių odą.
Norint išvengti kojų grybelio, būtina nepriekaištinga kojų higiena. Rekomenduojama kiekvieną vakarą ar suprakaitavus, pavyzdžiui, po ilgesnės kelionės, kojas plauti su muilu ne mažiau kaip dvi tris minutes. Kruopščiai kempine ar pemza nutrinkite suragėjusių ląstelių sluoksnį. Vyresniems nei 40 m. žmonėms suragėjusią kojų odą rekomenduojama tepti drėkinamuoju kremu. Jei oda stipriai suragėjusi, vaistinėse galima nusipirkti specialių keratolizinių tepalų, tačiau prieš tai būtina pasikonsultuoti su gydytoju dermatovenerologu.
Venkite sintetinių kojinių bei avalynės iš dermantino. Stipriai prakaituojant kojoms, galite nusipirkti specialių prakaitavimą mažinančių dezodorantų ar kremų.

Nepamirškite ir nagų. Per daug nesutrumpinkite ir neapvalinkite nagų kampų. Kojų grybelis plinta per kojinėse, batuose, patalynėje likusias sporas. Neįsižeiskite, jei jūsų svečiai atsinešė šlepetes. Tai labai sveikintina. Jie saugo ne tik save, bet ir jus. Duodami savo šlepetes, ne tik rizikuojate užkrėsti savo svečius kojų grybeliu, bet ir patys rizikuojate gauti ne kokią atsisveikinimo dovanėlę. Baseine ar pirtyje nuolat dėvėkite šlepetes, vonios kilimėlį, vonią plaukite karštu vandeniu su specialia dezinfekuojamąja priemone.

Nagų grybelį diagnozuoja ir gydo gyd. dermatologai SG KLINIKA Klaipėdoje, Palangoje, Plungėje ir Mažeikiuose.