NEMOKAMA ODOS DARINIŲ PATIKRA SG KLINIKOJE – patikrinta 256 dalyviai, rasta 10 odos vėžio atvejų
Gegužės 12d. SG Klinikoje Klaipėdos padalinyje gyd. dermatologai minėjo Euromelanomos dieną, tad neatlygintinai tikrino miesto ir rajono gyventojų odos darinius. Nemokamą darinių patikrą vykdė gyd. dermatovenerologai R. Buivydaitė-Dailidėnė, D. Vanagaitė, A. Višniauskienė bei E. Mažeika.
„ Labai noriu pasidžiaugti kad jau ketvirtus metus vykstanti odos vėžio patikros akcija vis labiau pritraukia miesto ir rajono gyventojus pasitikrinti odos darinius. Per tris valandas patikrinome kiek daugiau nei 250 žmonių. Nustatėme 10 vežio atvejų ir 11 pacientų ikivėžinių odos pakitimų. Akcijos dalyviams suteikėme reikiamą informaciją apie gydymo galimybes ir tikslingumą. Dalis diagnozuotų vėžio atvejų pacientams susirūpinimo nekėlė ir jie kreipėsi dėl visiškai kitų darinių”, – pasakojo akcijos iniciatorė ir organizatorė, gydytoja dermatovenerologė Rita Buivydaitė-Dailidėnė.
Gydytoja taip pat pastebėjo, kad daugumai dalyvių, vyresnių nei 50 metų buvo būdingi lėtinės saulės pažaidos simptomai. Dalis apklaustųjų visiškai nenaudoja saulės apsaugos priemonių, o dalis nevengia kaitinimosi saulėje.
“Labai gaila, kad vis dar nemažai pacientų nesuvokia nudegimų saulėje igalaikių pasekmių. Mūsų akcijos tikslas yra ne tik suteikti nemokamą patikrą bet ir šviesti žmones apie UV spindulių žalą, pasekmes, odos vėžį bei suformuoti sveikus įpročius ir odos darinius tikrintis reguliariai taip kaip tą darome kai tikriname dantis, akis ar tikrinamės pagal kitas vėžio programas”, – akcentavo gyd. dermatovenerologė Rita Buivydaitė-Dailidėnė.
Nepaisant vėsoko oro bei prezindento rinkimų klaipėdiečiai kantriai laukė eilėje, apsišarvavo kantrybe ir didžioji laukusių patikros gyventojų dauguma buvo apžiūrėti SG Klinikos medikų.
Primename, jog melanoma – piktybinis odos navikas, agresyviausias ir pavojingiausias iš odos vėžių. Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 200 naujų susirgimų melanoma, dažniausiai – tarp 40–60 metų amžiaus žmonių. Odos vėžys dažniausiai neskauda neniežti ir nesukelia jokių simptomų, gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, todėl yra ignoruojamas pacientų ilgą laiką ir būtent tai lemia pažengusios ligos diagnozę.
Kas provokuoja melanomos atsiradimą?
Melanomos išsivystymą skatina šie veiksniai:
- Ultravioletiniai spinduliai. Ilgalaikis nesaikingas deginimasis saulėje, taip pat soliariumas.
- Odos nudegimai saulėje vaikystėje.
- Amžius. Melanomos atvejų daugėja vyresniame amžiuje.
- Šviesus odos fototipas. Jai būdinga šviesi oda, šviesi ar rausva plaukų spalva, mėlynos akys, strazdanos. Tokia oda saulėje ne įdega, bet greitai nudega.
- Didelis apgamų skaičius: 50 apgamų ir daugiau.
- Atipiniai apgamai: tai gerybiniai apgamai, turintys melanomos bruožų, pvz., netaisyklingi kontūrai, netolygi spalva, asimetrija. RizIka susirgti melanoma didėja, turint daug atipinių apgamų.
- Apie 10 proc. melanomos atvejų yra šeiminės. Jei šeimoje yra melanomos atvejų, pirmos ir antros eilės giminaičiams rizika susirgti šia liga žymiai padidėja.
- Imunosupresija (sergant vėžiu, po organų transplantacijos, vartojant imunitetą slopinančius vaistus) – susidaro palankesnės sąlygos melanomai išsivystyti.
- Anksčiau nustatytas odos vėžys.
SG Klinikos gyd. dermatovenerologia ypatingai kviečia reguliariai pasitikrinti žmones, kurie:
- turi daugybinius apgamus
- praleidžia daug laiko lauke
- lankosi soliariumuose
- vyresnius nei 65 metų asmenis
- turėjusius nudegimų saulėje
- sergančius ar sirgusius odos ikivėžiniais ir vėžiniais susirgimais
Sergant melanoma laikas yra mūsų priešas todėl ankstyva diagnostika yra kritiškai svarbi ir ankstyvas gydymas lemia visišką pasveikimą.